66455437_2293342507409668_2423633805861453824_n

„Jadę na Erasmusa”

Często słyszysz w kręgu swoich znajomych powtarzające się zdania: „W przyszłym tygodniu jadę na wymianę’’ lub „jadę na Erasmusa’’. Sam/sama miałbyś/miałabyś ochotę pojechać na wymianę, ale nie wiesz jak? Wstydzisz się zapytać znajomych? Szukasz informacji ze sprawdzonego źródła? Ten post jest dla Ciebie 😊!

Czym jest wymiana młodzieży?

Wymiana młodzieży programu Erasmus + polega na tym, że młodzi ludzie z różnych krajów spotykają się w danym czasie i miejscu, po to aby wspólnie pracować nad określonym tematem lub projektem, a przy tym razem spędzają ze sobą czas. Zajęcia odbywają się w formie warsztatów, gier, zabaw, debat, zajęć sportowych, artystycznych z wykorzystaniem różnych, interesujących metod i narzędzi edukacji nieformalnej, które dobierane są przez organizację wnioskującą.

Jak długo trwa wymiana i kto może wziąć w niej udział?

Wymiana może trwać od 5 do 21 dni (bez dni podróży) i może wziąć w niej udział od 16 do nawet 60 osób.
Najmłodsze osoby mogą mieć 13 lat a najstarsze 30. Zazwyczaj to organizatorzy ustalają kryteria dotyczące wieku uczestników. Każda grupa, musi mieć pełnoletniego lidera grupy.

Jak wyjechać na wymianę młodzieżową?

Jeżeli nie jesteś związany/a z organizacją (młodzieżową, pozarządową, studencką, grupą nieformalną, stowarzyszeniem lub klubem sportowym), która realizuje projekty związane z Erasmus +, musisz takiej poszukać, a jeśli jesteś właśnie na stronie naszego stowarzyszenia Idea for Life-to dobrze trafiłeś, chętnie Ci pomożemy 😊 
Gdy uda Ci się znaleźć interesujący Cię projekt, przeczytaj uważnie INFOPACK w którym znajdziesz niezbędne informacje dotyczące projektu (np. cel projektu, kraje uczestniczące, kwestie związane z podróżą wyżywieniem, noclegiem). Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, w którym opiszesz między innymi, dlaczego chcesz wziąć udział w tym projekcie. Pamiętaj, że znajomość j.angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym jest kluczowa! Język angielski jest głównym językiem używanym podczas wymiany młodzieży. Następnie, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem i zostaniesz zakwalifikowany/a koordynatorzy wymiany skontaktują się z Tobą, aby przeprowadzić cały proces logistyczny. Wspólnie omówicie kwestie podróży i niezbędnych rozliczeń. Za Twój pobyt na wymianie płaci Unia Europejska, a koszty podróży zwracane są do określonego limitu (musisz zachować oryginalne bilety i rachunki, aby otrzymać zwrot- szczegółowe informacje znajdziesz w Infopacku danego projektu).

Youthpass, co to takiego?

Na koniec wymiany masz możliwość ocenienia samego/ samej siebie za pomocą cerytifkatu Youthpass. To takie podsumowanie informacji dotyczących wiedzy, którą zdobyłeś/aś podczas projektu. Certyfikat składa się z 8 kluczowych kompetencji:

1.Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2.Porozumiewanie się w językach obcych.
3.Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
4.Kompetencje informatyczne.
5.Umiejętność uczenia się.
6.Kompetencje społeczne i obywatelskie.
7.Inicjatywność i przedsiębiorczość.
8.Świadomość i ekspresja kulturalna.

Nie musisz się martwić, ponieważ podczas wymiany dowiesz się dokładnie czym jest Youthpass.

Rola certyfikatu nieustannie rośnie nie tylko w środowisku edukacji pozaformanej. Youthpass stanowi także świetny dodatek do CV i z pewnością je wyróżni sami się o tym przekonaliśmy 😊

Dlaczego warto wziąć udział w wymianie?

Powodów, dlaczego warto jest mnóstwo. Przede wszystkim to świetna okazja, aby poznać inne kultury, wspaniałych, młodych ludzi, podróżować i poszerzyć swój światopogląd, a także podszkolić język. Udział w projektach z pewnością będziesz pamiętał/a na długie lata.

Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami, nasz zespół chętnie Ci wszystko wytłumaczy, doradzi i pomoże.

Nasza praca jest naszą pasją😊

idea4lifepl@gmail.com

Pozdrawiamy,
Zespół Idea for Life

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *